Nadpotliwość dotyczy około 3% populacji. Jest to dolegliwość dziedziczna. Nawet 50% pacjentów dotkniętych nadpotliwością ma w rodzinie osoby, które również ów przypadłość dotyczy.
Nadpotliwość to stan, kiedy organizm produkuje zbyt dużą ilość potu, która nie jest konieczna do schładzania ciała. Nie jest możliwe dokładne określenie normy ilości wydzielanego potu, dlatego zazwyczaj chorobę rozpoznaje się na podstawie subiektywnego odczucia pacjenta.
Osoby z nadpotliwością często muszą borykać się z jej nieprzyjemnymi efektami, jak ciągle wilgotne ręce czy stopy, krępujące ślady pod pachami. Ludzie dotknięci nadpotliwością tracą pewność siebie, często zamykają się w sobie i izolują od otoczenia, unikają kontaktów z innymi ludźmi. Więc nadpotliwość to nie tylko problem estetyczny, ale także w dużej mierze społeczny, prowadzący nawet do depresji.
Istnieje jednak wyjątkowo prosty i skuteczny sposób, by w zupełności pozbyć się nadpotliwości. Toksyna botulinowa jest preparatem bezpiecznym, dokładnie przebadanym i wykorzystywanym w wielu zabiegach medycyny estetycznej.
Dzięki iniekcji botuliny w nadpotliwe miejsca, osoby cierpiące na tę dolegliwość odzyskują komfort życia i pewność siebie.
DZIAŁANIE
Zdeponowanie w miejsca objęte nadpotliwością toksyny botulinowej blokuje działanie nerwów, które oplatają gruczoły potowe. To zapobiega wydzielaniu potu.
Blokada utrzymuje się przez kilka-kilkanaście miesięcy, zanika stopniowo, choć u części pacjentów potliwość nie wraca już do poziomu sprzed terapii.
Zabieg wykonuje się w następujących okolicach: pachy, dłonie, stopy, owłosiona skóra głowy, czoło.
EFEKTY
Zabieg skutecznie blokuje nadmierne wydzielanie potu. Efekt zastosowania botoxu pojawia się po 7-14 dniach i utrzymuje się nawet kilkanaście miesięcy.
PRZEBIEG ZABIEGU
Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości przez 2 tygodnie nie należy stosować antyperspirantów.
Lekarz przy użyciu bardzo cienkiej igły wstrzykuje niewielkie objętości (0,1-0,2 mililitra) roztworu Botoxu w 10-15 miejsc, oddalonych od siebie o 2 cm, pokrywając równomiernie okolicę obu pach. Podobnie wygląda zabieg na pozostałych częściach ciała.
Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie kremem znieczulającym. W przypadku terapii stóp możliwe jest znieczulenie przez lekarza anestezjologa.
Po zabiegu możemy wrócić do normalnej aktywności, rzadko obserwuje się przejściowe osłabienie siły ramion. Należy również przez minimum dwa tygodnie stosować delikatne dezodoranty w sprayu.
Przez 48 godzin po zabiegu należy unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie).
ILOŚĆ ZABIEGÓW
Już jeden zabieg przynosi oczekiwane rezultaty. Zazwyczaj zabieg powtarza się, gdy po kilku tygodniach efekt nie jest zadowalający. Podczas konsultacji wykonuje się próbę Minora, która pokazuje miejsca, które nadal zbytnio się pocą.
Gdy chcemy uzyskać stały efekt zabieg warto powtarzać, co ok. 8 miesięcy.
CENA
Toksyna botulinowa – terapia nadpotliwości. Cena zależy od ilości zastosowanego preparatu.
pachy: 1800 zł
dłonie: 1800 zł
stopy: 1800 zł
DODATKOWE INFORMACJE
Wyróżniamy dwa rodzaje nadmiernej potliwości:
nadmierna potliwość miejscowa – zazwyczaj dotyczy dłoni, stóp oraz pach. Rzadziej dotyczy twarzy, także gdy nadpotliwość pojawia się po konsumpcji gorących czy ostrych potraw. Gdy inne metody leczenia nadpotliwości nie przynoszą rezultatu – najskuteczniejszym zabiegiem będzie iniekcja toksyny botulinowej.
nadmierna potliwość uogólniona – dotyczy całego ciała. Jest bardzo rzadka, zazwyczaj związana z współistniejącą chorobą, np. infekcją, cukrzycą lub nadczynnością tarczycy. Ta nadpotliwość zazwyczaj samoistnie zanika, gdy choroba, której towarzyszy zostaje poddana leczeniu.
PRZECIWWSKAZANIA / DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Za każdym razem do zabiegu kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie.
Do przeciwwskazań leczenia nadpotliwości za pomocą botoxu należą:
- ciąża i laktacja,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów i streptomycyny,
- stosowanie leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, ciągłe zażywanie leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni),
- zaburzenia krzepnięcia krwi.