Kwas hialuronowy – usuwanie zmarszczek

Kwas hialuronowy jest to jeden z najbezpieczniejszych i bardzo dogłębnie przebadanych wypełniaczy zmarszczek dostępnych medycynie estetycznej. Jego bezpieczeństwo wiąże się z tym, że kwas hialuronowy jako polisacharyd występuje w organizmie człowieka. Przede wszystkim w skórze, ale również w oczach, łzach oraz stawach. Jego najważniejszą funkcją jest magazynowanie wody w tkankach, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe ich nawodnienie.

Na bazie kwasu hialuronowego tworzone są przeróżne wypełniacze. Lekarz medycyny estetycznej w Klinice Anna Pikura zawsze indywidualnie dobiera odpowiedni wypełniacz, by przy jego pomocy osiągnąć jak najlepsze efekty.

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest także w zabiegach bezoperacyjnego powiekszania piersi, bezoperacyjnego powiększania pośladków, polepszenia wyglądu łydek i w ginekologii estetycznej.

DZIAŁANIE

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co powoduje wiotkość skóry i jej wysuszenie, w wyniku czego pojawiają się zmarszczki. Dochodzi też do powolnej utraty objętości w obrębie policzków, w okolicy jarzmowej, w zakresie czerwieni wargowej.

Wypełniacz zmarszczek to substancja, która po podaniu do skóry powoduje zwiększenie objętości w miejscu wstrzyknięcia, co likwiduje zmarszczki i pozwala na modelowanie rysów twarzy.

Do wypełnienia bruzd używamy żelu poddanego sieciowaniu, dzięki któremu pozostaje on w tkance przez wiele miesięcy, zanikając stopniowo. Ponadto, podany kwas hialuronowy w naturalny sposób pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry. Sprawia to, że nawet po całkowitym wchłonięciu się preparatu skóra będzie jędrniejsza i ładniejsza niż przed zabiegiem.

Kwas hialuronowy stosowany jest do korekcji:

 • bruzd nosowo-wargowych,
 • bruzd marionetkowych (marionetki czyli zmarszczki kącików ust),
 • zmarszczek promienistych dookoła ust nazywanych zmarszczkami palacza,
 • bruzd powiekowo-policzkowych, tworzących tzw. dolinę łez,
 • bruzd nosowo-jarzmowych (zniekształcenie spadającej łzy).

EFEKTY

 • skóra staje się gładsza, zmarszczki wygładzone,
 • twarz, szyja i dekolt zyskują młodszy wygląd,
 • braki w tkankach zostają uzupełnione (modelowanie zapadniętych oczodołów, policzków),
 • podniesione zostają kąciki ust, powiększone i wymodelowane usta,
 • wypełniacze pozwalają na usunięcie asymetrii twarzy,
 • leczone są niewielkie blizny zanikowe,
 • możliwa jest redukcja drobnych defektów nosa,
 • pacjent zyskuje poprawioną jakościowo i lepszą kondycyjnie skórę.

Zaletami stosowania kwasu hialuronowego są:

 • praktycznie zerowe prawdopodobieństwo reakcji uczuleniowej,
 • natychmiastowy efekt,
 • efekt wypełniacza utrzymuje się ok. 12 miesięcy, po tym czasie skóra poddana zabiegowi jest w lepszej kondycji,
 • dzięki zastosowaniu enzymu hialuronidazy, działanie zaimplantowanego kwasu jest całkowicie odwracalne.

 

PRZEBIEG ZABIEGU

Do wykonania zabiegu używamy gotowych ampułko-strzykawek z preparatem kwasu hialuronowego. Zabieg polega na wstrzykiwaniu małych porcji żelu przy pomocy bardzo cienkiej igły. Rezultat jest natychmiastowy, a skóra wygląda zdrowo i naturalnie. Zaraz po zabiegu lekarz wykonuje masaż okolicy, w której został zdeponowany wypełniacz.

Zabieg nie należy do bardzo bolesnych, jednak w trosce o pacjentów szczególnie wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia – wtedy pacjent musi zgłosić się do Kliniki Anna Pikura 30 minut przed planowanym zabiegiem celem nałożenia znieczulenia lub w przypadku korekty ust -celem znieczulenia stomatologicznego.

Bezpośrednio po zabiegu wstrzykiwania kwasu hialuronowego może wystąpić w miejscu wkłucia zaczerwienienie lub zasinienie spowodowane krwiakiem. Pierwsze efekty widoczne są od razu, na całkowity efekt trzeba jednak poczekać 2-3 tygodnie. Oprócz działania wypełniającego, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, przez co każde następne wygładzenie zmarszczek jest bardziej efektywne. Kolejne wypełnienia zmarszczek pozwalają na mniejsze zużycie preparatu.

Po zabiegu należy pić duże ilości wody, stosować kremy nawilżające. Nie należy planować podróży lotniczych do tygodnia po zabiegu. Przez 3 tygodnie nie powinno się nurkować, wykonywać zabiegów kosmetycznych, masaży, korzystać z sauny.

ILOŚĆ ZABIEGÓW

Ilość zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego zależy zazwyczaj od kondycji skóry oraz oczekiwań pacjenta, co do efektów końcowych. Lekarz medycyny estetycznej w Klinice Anna Pikura dobiera ilość preparatu indywidualnie u każdego pacjenta. Zazwyczaj wstrzyknięcie wypełniacza wykonywane jest podczas jednego, maksymalnie kilku spotkań.

Cena zależy od ilości i rodzaju zastosowanego preparatu. DODATKOWE INFORMACJE
Wypełnienia można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej, jest to możliwe w czasie jednej wizyty (GAT – global anty-aging therapy – peeling + mezoterapia + wypełniacz).

Wypełnienie niektórych zmarszczek może być łączone z zabiegiem usuwania zmarszczek poprzez podawanie Botoxu.

Eye Redensity – to innowacyjny zabieg na okolice oczu z zastosowaniem kwasu hialuronowego Redensity II, opracowanego specjalnie do leczenia okolic oka. W bezpieczny i naturalny sposób rewitalizuje on delikatną skórę okolic oczu, eliminując podkrążenia, zmęczony wygląd i sińce, regenerując i rozświetlając skórę. W zabiegu stosuje się zaawansowany biotechnologicznie preparat Teosyal Redensity II, o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych. Wykorzystano w nim jedyną w swoim rodzaju formułę kwasu hialuronowego. Znajduje on zastosowanie w procedurach medycznych na okolice oczu, a także w przypadku delikatnych zmarszczek, pozwalając uzyskać jednolity i długotrwały efekt w bezpieczny i naturalny sposób. Teosyal Redensity II to rewolucyjny produkt, stworzony wyłącznie z naturalnych składników. Jego niska higroskopijność minimalizuje ryzyko obrzęku, zminimalizowany też został nacisk na tkanki poprzez dobraną wysoką elastyczność.

PRZECIWWSKAZANIA / DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Za każdym razem do zabiegu kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie.

Do przeciwwskazań stosowania kwasu hialuronowego należą:

 • ciąża i laktacja,
 • stany zapalne skóry, np. opryszczka, stany ropne skóry,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • tendencje do powstawania bliznowców,
 • powstanie ziarniniaków i zgrubień po wcześniejszych zabiegach,
 • zażywanie niektórych leków (rozrzedzające krew, antybiotyki, leki przeciwnowotworowe),
 • planowane zabiegi laserem lub innym źródłem światła wykonujemy przed planowanym wypełnieniem.

Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do normalnych zajęć, choć zwykle w miejscu iniekcji występuje obrzęk i zaczerwienienie, który mija samoistnie po 2- 3 dniach. W niektórych przypadkach może zajść konieczność pozostania przez kilka dni w domu ze względów estetycznych.